این تشکل در ابتدا با نام جامعه صنعت کفش مشهد در بهار ۸۹ و با شرکت چند عضو، فعالیت خود را در مکان اتحادیه کفاشان مشهد و با حمایت بی دریغ اتحادیه کفش مشهد، کار خود را آغاز کرد.
از آنجائی که همه تلاشگران و دست اندرکاران این صنف لزوم حمایت از چنین تشکلی را درک کرده بودند، با حمایت بی دریغ خود شکل گیری آن را تا تحقق اهداف مورد نظر و رفع کمبود ها و نواقص موجود رقم زدند.
این تشکل در خرداد ماه ۸۹ با رأی ۵۳ نفر از اعضاء اولیه، هیئت مدیره موقت خود را برای شش ماه انتخاب کرد، هیئت مدیره نیز با جدیت تمام کار خود را آغاز کردند.
خوشه صنعت کفش مشهد اهداف اولیه خود را به شرح زیر اعلام نمود:
۱- ارتقاء سطح کمی و کیفی تولیدات کفش
۲- برگزاری و شرکت در نمایشگاههای موقت و دائمی (داخلی و خارجی)
۳- راه اندازی سایت اینترنتی خوشه صنعت کفش مشهد (mashadshoes.ir)
۴- فراهم نمودن امکانات رفاهی و تسهیلات بانکی و دولتی جهت اعضاء
۵- ایجاد شبکه های خرید و فروش محصولات و آشنایی با ابزار آلات، تکنولوژی و مواد اولیه
۶- برگزاری و شرکت در گردهمایی ها و سمینار های تخصصی داخلی و خارجی
۷- آشنایی و توسعه همکاری های بیشتر و سازماندهی اعضاء خوشه صنعت کفش مشهد
۸- انتشار مجله تخصصی خوشه صنعت کفش مشهد
اهداف فوق تنها بخشی از چشم انداز خوشه صنعت کفش مشهد به شمار می رود.
خوشه کفش مشهد با اشتغال بیش از ۱۵۰۰۰ نفر و بیش از ۱۶۰۰ واحد تولیدی جایگاه مهمی در توسعه و اشتغال شهر مشهد داشته و با حمایت نهادهای پشتیبان، شرکت شهرکهای صنعتی توانسته گامهای موثری را در این مسیر بردارد. توجه و حمایت از برنامه های راهبردی این خوشه میتواند مسیر پیشرفت و توسعه اشتغال و کارآفرینی را به دنبال داشته باشد.

یکی از اهداف خوشه کفش مشهد برای تشکیل چنین فعالیتهای جمعی، ایجاد کنسرسیومهای فروش داخلی و خارجی می باشد. ایجاد شبکه کنسرسیوم فروش کفش مشهد از ابتدای سال جاری به عنوان یکی از برنامه های مهم اقتصاد مقاومتی در راستای توسعه بازارهای داخلی و خارجی تشکیل شد که برگزاری نشست های تجاری با تجار و بنکداران صنعت کفش در سراسر کشور از جمله ریز پروژه های عملیاتی در سال جاری می باشد و به این جهت موجب گسترش دامنه سبد کالای فروش بسیار وسیعتری شامل گروههای مختلف تولید کننده کفش زنانه، مردانه، بچه گانه و حتی کفشهای خاص ورزشی در کنار یکدیگر خواهد شد و به اینصورت برای ورود به بازارهای خارجی کار بسیار هموارتر خواهد شد.

خوشه کفش مشهد با پتانسیل بالای توسعه بازار و رشد چشمگیر در سالهای اخیر و با توجه به توسعه خوشه کفش در دو سال قبل توانسته است گامهای خوبی در جهت اجرای برنامه های عمل خود داشته باشد که مهمترین اقدامات این خوشه تور بازدید از نمایشگاه های خارجی و برگزاری نمایشگاه های داخلی بوده است. در همین راستا توسعه بازارهای داخلی و معرفی صنعت شکوفای کفش وصنعت چرم مشهد نیز مد نظر است.
امروز پس از گذشت ۷ سال از تشکیل خوشه صنعت کفش مشهد و دستیابی به تجربه های گرانبها و فعالیت های بی نظیر همچنان در جهت اعتلای اهداف متصوره به پیش می رود.
برگزاری مجمع ها عمومی و حضور فعال و پرنشاط اعضاء و حمایت اعضاء از هیئت مدیره خوشه ، تنها انگیزه ادامه این مسیر است. خوشه تا زمانی پابرجاست و به راه خود ادامه می دهد که حمایت اعضاء را به دنبال داشته باشد.
بیاد بیاوریم که پدران ما در این صنعت چه زحمت ها کشیده اند و چه سختی ها را تحمل کرده اند که ما امروز به این مکان رسیده ایم.
بیائید در کنار هم با سایر خوشه های صنعتی کفش ایران نه تنها به پیشرفت خود ادامه دهیم بلکه به فکر جهشی بلند در جهت ارتقاء اهداف و صنعت خود باشیم.
اعضای هیئت مدیره به شرح ذیل میباشند:

جناب آقای ابوالفضل خوشبو

رئیس هیأت مدیره

جناب آقای محمد محمدی

نائب رئیس هیأت مدیره

جناب آقای حسین ممتاز کفاش

خزانه دار انجمن

جناب آقای جواد مظفری

دبیر انجمن

جناب آقای حسن رازقی استاد

عضو اصلی هیأت مدیره

جناب آقای مجید برومند کوره پز

بازرس اصلی هیأت مدیره

جناب آقای مهدی یوشنی کوره پز

بازرس علی البدل